Návrh ČSSD počítající s mimořádným příspěvkem pro důchodce ve výši 2.400 korun sněmovní výbor pro sociální politiku dne 13. 01. 2010 zamítl. Proti návrhu hlasovali všichni poslanci kromě sociálnědemokratických zákonodárců, informoval předseda výboru Zdeněk Škromach (ČSSD). Přečtěte si co všechno při projednávání návrhu ČSSD zaznělo ve sněmovně z úst poslanců a členů vlády.
„Diskuse k tomuto návrhu byla velmi živá. Nejprve jsme s Českou správou sociálního zabezpečení řešili možnou účinnost a přípravnou fázi na takový krok, později ovšem výbor návrh zcela zamítl,“ uvedl Škromach.
Předseda výboru informoval, že proti hlasovali všichni poslanci ve výboru za ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Kosta Dimitrov, který nedávno vystoupil z ČSSD.
Návrh na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 2.400 korun poslanci ČSSD zdůvodňují tím, že je nutné kompenzovat dopady úsporných opatření v rámci rozpočtu na rok 2010 a zachovat přiměřený poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě a reálné hodnoty důchodových příjmů k reálným mzdám.
Peníze na 13. důchod by se podle ČSSD měly vzít z dividend energetické společenosti ČEZ.
Výroky při jednání sněmovny o jednorázovém příspěvku k důchodu
Výroky poslanců a členů vlády, které zazněly 4. 12. 2009 ve sněmovně při projednávání návrhu ČSSD na jednorázový příspěvek 2.400 korun k důchodům, který většina poslanců v prvním kole podpořila:
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
„ODS a nevím, jestli možná některé další takzvané pravicové strany zablokovaly rychlé projednání tak jednoduchého návrhu, tak si dovolím tvrdit, že prostě jsou mimo naprostou realitu. Zřejmě když hovoří o tom, jak je levně a jak se levně žije našim seniorům, pak ať se zeptají svých otců a rodičů, jak se jim dobře žije a jak se jim dobře nakupuje. Možná, že když někde v nějakém super, hyper či jakém marketu udělají akci a prodávají už téměř prošlé zboží, no tak tam možná senior něco ušetří.“
„Vy tady zpochybňujete pět miliard, které půjdou důchodcům. Nakonec ty peníze si nikdo do strožoku nedá, ty peníze nakonec důchodci utratí, utratí je v obchodech, utratí je za služby, utratí je za nájmy, takže nakonec půjdou do ekonomiky.“
Místopředseda ODS Petr Nečas:
„Každý, kdo bude hlasovat pro tento návrh zákona, bude hlasovat pro zvýšení deficitu státního rozpočtu o částku zhruba 6,8 miliardy korun. Tento návrh zákona je vlastně jakýmsi závěrečným zlatým hřebem v naprostém vymazání vládního protideficitního balíčku. Po případném přijetí tohoto návrhu zůstane z protideficitního balíčku čistě jenom zvýšení daní.“
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová:
„Respektujte, prosím, páni poslanci, vámi a vašimi předchůdci schválený zákon, kterým jste si stanovili pravidla pro valorizaci důchodů. Respektujte je a nevymýšlejte způsoby, jakým nástrojem zvednout popularitu.“
Ministr financí Eduard Janota:
„Vláda chtěla dát signál a ozdravit veřejné finance pro příští rok v rámci svých možností a sestavit rozpočet s deficitem 5,3 procenta HDP. Už dnes je jasné, že tento cíl se de facto nepodaří naplnit, protože, budou-li přijata opatření pozměňovacích návrhů (k rozpočtu), která jsou navržena, je ve hře 12 miliard korun. Bude-li náhodou schválen tento návrh, už hovoříme o 20 miliardách korun.“
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
„Já bych poděkoval paní ministryni a vládě za upřesnění nákladů. Určitě mají přesnější čísla než poslanci v opozici, to tak většinou bývá. A proč nepřiznat chybu, prostě drobounká chyba se vloudila, ale díky vládě jsme ji upřesnili. To je opravdu přínosné.“
Místopředseda ODS Petr Nečas:
„Vy tomu říkáte ‚chybička se vloudila‘? Zapomenout na invalidní důchodce? Já myslím, že to je klasický případ, jak bačují sociální demokraté se státním rozpočtem. Miliarda sem, miliarda tam, šest set tisíc lidí sem, šest set tisíc lidí tam.“
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
„Základní otázka celého návrhu a celé debaty není o tom, jestli byly přesně spočítány prostředky, jestli to je o pár set miliónů více nebo méně, z hlediska objemu důchodových prostředků jsou to promile.“
„Základní otázka zní: Chceme nebo nechceme přidat důchodcům seniorům a kompenzovat jim propad, který nastane po Novém roce zavedením nového daňového systému a například na výrazné zvýšení nákladů na bydlení.“
Poslanec TOP 09 František Laudát:
„Vyzývám sociální demokracii, stále je to ještě pro mě demokratická strana, aby přestala ohrožovat elementární zájmy této země, myslela také o něco dále, než jenom na květen nebo červen, na příští parlamentní volby ve snaze se zavděčit.“
Poslanec ODS David Šeich:
„Návrhy, které tu jsou, včetně pozměňujících návrhů sociální demokracie ke státnímu rozpočtu ve druhém čtení, znamenají, že ten Janotův balíček byla sranda, že jste si z nás dělali otevřenou srandu, že jste na něco kývali, a jak je vaším zvykem, vaše sliby nevydržely ani 24 hodin. To znamená, že už v době, kdy jste slibovali, věděli jste, že ty hlouposti předešlého dne – jak řekl pan poslanec Paroubek – už neplatí.“
Předseda ČSSD Jiří Paroubek:
„Mezigenerační solidarita, to je věc, která není pro sociální demokracii prázdným slovem, není to věc jako pro občanské demokraty, kteří mají často na svých billboardech krásné fotografie způsobilých staříků, či starých dam, ale ve skutečnosti pro ně nechtějí nic udělat.“
Místopředseda ODS Petr Nečas:
„To nebyl žádný občanský demokrat, který řekl onu proslulou větu – jsou tam pouze důchodci, smrad a krokodýli. Byl to vysoký představitel sociální demokracie, který se veřejně projevil tímto neuvěřitelným projevem ageismu, čili diskriminace starších lidí.“ (Větu použil bývalý ministr kultury a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák jako zdůvodnění, proč by nežil na Floridě).
„Je velmi pozoruhodné, jak tklivě tady mluví pan poslanec Škromach o finančních prostředcích pro naše důchodce. Je to schizofrenie, nebo je to jiný pan Škromach, který současně navrhuje v jednom ze svých podaných návrhů, v návrhu ke státnímu rozpočtu, snížit výdaje na důchody o jednu miliardu korun? Je to tentýž člověk? Jak může jeden den navrhovat snížit výdaje na důchody a druhý den říkat, že mu jde o důchodce.“
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
„Důchodci ze svých důchodů nám těžko do pokladny Lidového domu něco přinesou. Ale my to neděláme proto, abychom měli na volební kampaně, ale proto, abychom zlepšili životní úroveň těch, kteří to potřebují.“
„Jestliže někdo nese odpovědnost za to, že tato vláda padla, je to jenom Mirek Topolánek a jeho kolegové z jeho vlády. Nedokázali si vládu udržet. Opozice nemá žádnou povinnost, aby se starala o to, aby vláda existovala.“